BOOK TMI TAG

10/20/2016 22 Comments A+ a-


Hej wszystkim!
Dość długo mnie nie było nie tylko na swoim blogu, ale również na waszych, za co bardzo was przepraszam! Te dwa tygodnie mojej nieobecności zajął mi wolontariat. Czy ktoś z was kojarzy Festiwal Filmowy Opolskie Lamy? Jeśli nie to jak najszybciej nadróbcie zaległości! I zapraszamy za rok!

Bardzo zachęcam was do brania udziału, nie tylko w samych festiwalach, ale również do pomagania w wolontariacie w takich wydarzeniach. Poznaje się wtedy tyle fantastycznych ludzi! I przy okazji wiele fantastycznych filmów. Ja nie mogłam się nie zachwycać nad niektórymi z nich.
Dzisiaj za oknem dość pochmurnie i smutno, więc postanowiłam zrobić TAG, do którego nominowała mnie Marta z tego oto bloga. Pytań jest dość sporo i niektóre są dla mnie dość trudne, ale mimo wszystko postaram się opowiedzieć na wszystkie z nich!
1. Która fikcyjna postać ma najlepszy styl?

Pierwsze pytanie, a ja już nie potrafię odpowiedzieć, bo nie mam kompletnie pojęcia, kogo wybrać. Nie ukrywam jednak, że Kate z "Promyczka" jest nie tylko niesamowitą osobą, ale również osobą niezwykle pomysłową, ponieważ jej ubrania sprawiły, że sama chętnie stworzyłabym podobne!


2. Twoje fikcyjne zauroczenie?

Mam wiele postaci męskich, które mnie zauroczyły i chętnie wymieniłabym tutaj wszystkich. A w szczególności Gusa z "Promyczka", jednak nie chcę, żeby ta książka dominowała w tym TAGu, więc opowiem o Christopherze z serii książek Celine Kiernan pod nazwą "Moorehawke", który był takim moim licealnym zauroczeniem. To naprawdę świetny cykl i zachęcam was do jego przeczytania. Postać Christophera zauroczyła mnie swoją... naturalnością. W książkach, szczególnie tych Young Adult, zdarza się że bohaterowie męscy są po prostu zbyt idealni. Chris miał charakterek bezpośredniego, niewychowanego, czasem może nawet denerwującego chłopaka, ale mnie całkowicie do siebie przekonał. I co zaskakujące, nie jest on postacią pierwszoplanową. W czasie trwania akcji czasami się pojawiał, czasami znikał, a ja z każdą kolejną książką lubiłam go coraz bardziej.
Wynter, nie chcesz się zamienić?

- Wyglądasz dużo lepiej - powiedziała, klękając u boku Christophera, na którego policzkach na chwilę pokazały się dołeczki.  - Nie sądziłem, że można ulepszyć coś, co jest już doskonałe - zażartował - ale wierzę ci na słowo.

3. Czy kochałaś kiedyś postać, a potem zaczęłaś ją nienawidzić?

Nie podam tutaj konkretniej postaci, ale z pewnością są to bohaterowie męscy, którzy w książce najpierw są boskimi bad boyami, żeby potem pod wpływem zakochania stać się zwyczajnie rozlazłą, miękką kluchą. 


4. Największa książka na twojej półce.

Dwie pierwsze książki z serii "Ostatnie imperium" pana Brandona Sandersona. Kocham je nad życie!5. Najcięższa książka na twojej półce.

Zapewne tak jak wyżej.


6.Masz jakieś książkowe plakaty?

Niestety nie. Nie wiem czy można zaliczyć do tego plakat mangi...


7. Masz jakąś książkową biżuterię.

Również nie. :(


8. Książkowa para, której kibicujesz?

Wielu książkowym parom kibicuję i kibicowałam, ale ostatnio podczas lektury "Oddam ci słońce" niesamowicie nie mogłam doczekać się zakończenia historii Noaha. :)


9. Ulubiona seria książek.

Nie podam jednej, nie potrafię! Jedną z nich jest z pewnością podana wcześniej seria "Moorehawke" bądź też "Trylogia Czarnego Maga". Nie przeczytałam jeszcze całości, ale już mogę ogłosić, że "Saga Księżycowa" czy seria "Ostatniego Imperium" również może się tutaj znaleźć.


10. Ulubiony soundtrack z książki.

I znów podałabym tutaj coś z "Promyczka", ale ta piosenka też jest wspaniała!


11. Jaką książkę polubiłaś tak bardzo, że chciałabyś, aby była kontynuowana?

Przejrzałam uważnie książki, które do tej pory przeczytałam i szczerze mówiąc, mimo że kilka z nich naprawdę pokochałam, nie chciałabym ich kontynuacji. Cenię sobie zakończenie powieści w odpowiednim momencie, a często zdarza się tak, że kontynuacje jakiś tytułów są zbędnie i psują wrażenie po pierwszym tomie.


12. Ulubiona powieść jednotomowa.

"Druga szansa", "Złodziejka książek", Gwiazd naszych wina" - nie potrafię wybrać jednej.


13. Od kiedy czytasz?

Właściwie nie pamiętam dokładnie, kiedy pierwszy raz sięgnęłam po książkę. Pamiętam za to, że lektury z podstawówki czytałam już całkiem sama.


14. W którym domu Hogwartu jesteś?


Po kilku próbach udało mi się trafić do Slytherinu! No ale to takie oszukane, więc za pierwszym razem Tiara Przydziału dodała mnie do Gryffindoru.

15. Czego szukasz w książce?

Z pewnością ciekawych bohaterów, z którymi mogłabym się utożsamić bądź któregoś z nich nawet pokochać (Gus, csii...). Jeżeli bohaterowie mnie nie zachwycają, książkę ratuje jeszcze styl pisania i wartka fabuła. Jeżeli i tego nie ma, niestety zwykle nie kończę danego tytułu.


16. Ulubiony cytat?

Cytat z "Baśniarza":

- Co ci leży na sercu?
- Nic - odpowiedziała i po chwili dodała: - Świat.
(...)
- Tak - odparł Magnus. - Tak wyglądasz, jakby świat leżał ci na sercu.

17. Ulubiona okładka?

Odsyłam do mojego wpisu - o TUTAJ!, o okładkach, które uwielbiam.

18. Akcja vs. Romans?

Nie potrafię powiedzieć. Czasem mam humor na książkę, w której co chwila coś się dzieje, a czasami lubię odprężyć się przy niewymagającym romansie. Chyba, że połączymy akcję i romans?


19. Gdzie idziesz kiedy w książce są smutne momenty?

Hmm, nie rozumiem. Do następnej strony? Może skoro jest smutny moment, za chwilę będzie lepiej (taka mała uwaga: zwykle nie jest) :(


20. Ile zajmuje ci przeczytanie jednej książki?

Wszystko zależy od tego, czy mi się podoba czy czytam ją na siłę. Ale przeważnie mieszczę się w jednym tygodniu.

21. Ile trwa twój kac książkowy?

Mój kac książkowy pojawia się niespodziewanie i równie niespodziewanie znika. Nie ma swojego określonego terminu. Czasem wystarcza mi po prostu poczytanie recenzji o książkach, żeby sięgnąć po kolejną. Czasami też potrzebuję kilku dni, żeby móc to zrobić.

22. Najmniej lubiana książka?

"Pamiętniki wampirów"? Bardzo zła książka.


23. Co cię zachęca do polubienia postaci?

Jej brak idealności. Uwielbiam, kiedy postacie nie wyglądają jak modele z wybiegu, popełniają błędy, ale nie tracą przy tym ze swojej buntowniczości. Zdarza mi się polubić czarny charakter bardziej od głównych postaci. Nie lubię kogoś, kto jest nudny, po prostu dobry, miły i  niewyróżniający się niczym szczególnym.  Lubię trudne charaktery, tajemniczość i nader wszystko cięty język!

24. Co cię odrzuca w postaci?

Dziecinność, idealność, pokładanie miłości do głównego bohatera ponad wszystko inne, "papierowość" - ktoś po prostu jest i tyle o nim wiemy. Znamy suche fakty, ale nie poznajemy postaci z charakteru. Słodkie, rozwydrzone dziewczyny, które krzyczą szybciej niż myślą, zakochane po uszy.


Wrzucam piosenkę, żeby nie było nudno. Byłam tam! :)

25. Czemu dołączyłaś do blogosfery?

Potrzebowałam miejsca, gdzie mogłabym w końcu trafić do ludzi o podobnych zainteresowaniach. Do blogosfery dołączyłam wieki temu, pisząc rozległe opowiadania właściwie o wszystkim. Kiedy era blogów na Onecie minęła, miałam swoją przerwę w prowadzeniu blogów, aż do teraz.

26. Straszna książka?

Jedyną taką książkę jaką czytałam było "Miasteczko Salem" od Stephena Kinga i tak - to było całkiem straszne.

27. Kiedy ostatnio płakałaś przy książce?

"Promyczek"? Całkiem niedawno.
Moja recenzja TUTAJ.


28. Ostatnia książka, której dałaś 10/10?

.... "Promyczek"? Matko, jednak ta książka dominuje w tym wpisie - przepraszam!


29. Ulubiony tytuł?

"Z mgły zrodzony" - bo ten tytuł połączony z fantastyczną okładką dają naprawdę przyciągający oko efekt.


30. Ostatnio przeczytana książka?

"Linia serc". Niestety nie mam po niej pozytywnej opinii. Recenzja wkrótce.31. Co teraz czytasz?

"To skomplikowane. Julie" - jestem bardzo ciekawa skąd tak wysoka opinia na LubimyCzytać.


32. Ostatnio obejrzany film na podstawie książki?

"Igrzyska Śmierci", bo chyba jestem jedyną osobą, która jeszcze nie widziała całej serii.33. Bohater książkowy, z którym chciałabyś pogadać?

Prot z książki "K-Pax", bo chętnie posłuchałabym więcej o jego planecie. A z "Każdego dnia", bo mogłabym poznać więcej historii o ludziach, których ciała "przejmował".34. Autor, z którym chcesz porozmawiać?

J.K.Rowling - bo z pewnością wymyślenie tak rozległego i ciekawego świata czarodziejów wiązało się z wieloma ciekawymi zdarzeniami.


35. Ulubione jedzenie do czytania?

Wyłącznie herbata, nie lubię jeść przy czytaniu, bo boję się że ubrudzę książkę.


36. Książkowy świat, w którym chciałabyś żyć?

Kto nie chciałby być czarodziejem w Hogwarcie?


37. Książkowy świat, w którym nie chciałabyś żyć?

Z pewnością "Igrzyska śmierci" i inne antyutopijne światy w książkach.


38. Kiedy ostatnio powąchałaś książkę?

Ale pytanie, robię to zawsze kiedy siadam do czytania!


39. Dziwne sposoby obrażania w książkach?

"Więzień labiryntu"? Bardzo podobały mi się sformułowania używane przez bohaterów.


40. Czy tworzysz jakieś własne teksty?

Owszem i możecie taki przeczytać nawet na moim blogu: "Gwiazdy w oceanie". Kiedyś pisałam wyłącznie fanficki, teraz staram się tworzyć świat własny.


41. Ulubiony magiczny przedmiot?

Pelerynka niewidka - korzystałabym!


42. Twoje miejsce w drużynie Qudditcha?

Na pewno nie atakujący, nigdy nie sprawdzam się w tej roli w jakiejkolwiek grze.


43. Nazwij piosenkę, którą łączysz z jakąś książką.

Wyżej wymienione "Maybe Someday" do książki o tym samym tytule.


44. Ulubiony podryw na książkę?

Uwaga, czas na suchar!
Podchodzisz do osoby, która ci się podoba. Rzucasz jej pod nogi książkę. Udajesz zaskoczenie, wołasz: "Hej, to twoja książka?" Masz nadzieję, że uwiedziesz kogoś swoją pomysłowością.
*da bum tss*


45. Użyłaś go kiedyś?

Hahaha, jeszcze nie!


46. Ile masz książek?

Dość dużo, żeby nie mieć czasu ich przeczytać.

To tyle! 
Trochę przydługi ten wpis, mam nadzieję, że się nie wynudziliście. Jak zdążyliście zauważyć, przeczytałam właśnie książkę "Linia serc" i jak tylko będę miała trochę czasu dla siebie, napiszę dla was recenzję o tym, jak jestem nią zawiedziona.
Tymczasem żegnam się z wami i 

do następnego!


Dwudziestojednoletnia studentka języków obcych w turystyce. Leniwy i uparty człowiek. Zagorzały miłośnik i zbieracz książek. Od czasu do czasu twórca.

22 komentarzy

Napisz komentarzy
Gab riela
AUTHOR
20/10/16 17:27 delete

Ooo tak, "Pamiętniki wampirów" to zła książka. W szczególności dla kogoś, kto jest na bieżąco z serialem i tę właśnie wersję lubi.
Tyle osób mówi, że nie chciałoby żyć w uniwersum "Igrzysk śmierci", ale to przecież tak dziwne, straszne, a zarazem magiczne miejsce, że z chęcią bym tam pomieszkała. Być może to lekko masochistyczne, ale ze mnie taka szalona dziewczyna xD
Podziwiam J.K. Rowling i oddałabym wiele za chociaż pięć minut rozmowy z nią, chociaż ja wybrałabym się równie chętnie na herbatkę i pogadankę do Stephena Kinga.
Pozdrawiam cieplutko,
gabRysiek recenzuje

Reply
avatar
Zaczytana
AUTHOR
20/10/16 17:51 delete

Dzięki za odpowiedź na TAG. Wcale nie jest tak dużo "Promyczka" :D
Idealny cytat, czytałam "Baśniarza", ale nie utrwalił mi się on.
"Linia serc" nie była porywająca - czekam na recenzję. :)
Pozdrawiam!

Reply
avatar
Karolina
AUTHOR
20/10/16 19:14 delete

Hej kochana! Mam straszną ochotę przeczytac ''Promyczka'' bo czuje, że strasznie by mi sie spodobała, ponoć jest bardzo wzruszająca:) Moje książkowe zauroczenie to z kolei Augustus z Gwiazd naszych wina i Will z ''Zanim sie pojawiles'', o i moglabym wybrac Lou do odpowiedzi na pytanie nr.1 ona sie tak cudacznie ubierała i inaczej od wszystkich a ja lubię indywidualnosc haha:D Hahhaa to pytanie ''Gdzie idziesz kiedy w ksiazce jest smutny moment?'' a ty odpowiadasz ''Do nastepnej strony?'' hahahahha rozśmieszylo mnie to! Ja chyba ide wtedy do okna i robie chwile przerwy od czytania zeby nabrac wiecej sil na wiecej smutnych momentow haha. Ale ten Gus z Promczyka Cie zauroczyl! Pewnie i mnie by tez zauroczyl, jestem bardzo sklonna do fikcyjnych zauroczen haha :D
Pozdrawiam kochana i zapraszam do mnie;)
(recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

Reply
avatar
Alexandra
AUTHOR
20/10/16 20:34 delete

Świetne odpowiedzi. Bardzo przyjemnie się je czytało :)
Ja "Promyczka" jeszcze nie czytałam, ale na pewno kiedyś się to zmieni.
Pozdrawiam, Ola
bookwithhottea.blogspot.com/

Reply
avatar
Anonimowy
AUTHOR
20/10/16 20:50 delete

Hej, hej!
Łoborzeliściasty! Przez ciebie mam ogromną chęć, by przeczytać "promyczka"!
Co do postaci, to całkowicie się zgadzam NIENAWIDZĘ ciepłych kluch i idealnym bohaterów.
Heh, ja na pewno bym się nie chciała przenieść do świata "Pieśni Lodu i Ognia".
Ja z chęcią bym porozmawiała z J.K.Rowling, R.Riordanem i Georgem R.R.Martinem.
Pozdrawiam
Kot

Reply
avatar
20/10/16 21:51 delete

Do Opola to mi akurat strasznie daleko, ale mamy swoje "Filmowe Podlasie atakuje", także rozumiem klimaty :D
Promyczek rzeczywiście dominuje. To dobrze, bo dostałam go w prezencie urodzinowym i w końcu będę mogła przeczytać :)
Twój ulubiony cytat skradł mi serce. Czy mogę go przygarnąć ?
Pozdrawiam :)
Na planecie Małego Księcia

Reply
avatar
21/10/16 18:40 delete

Hejka! Tak świetny, i uwielbiam takie czytać.
Zwłaszcza u Ciebie na blogu. Z wieloma rzeczami się z tobą zgadzam, jesteśmy podobne.
Pozdrawiam :)
i mam nadzieję, że wpadniesz do mnie, bo dzisiaj premiera mojej książki :)
http://polecam-goodbook.blogspot.com/

Reply
avatar
Anonimowy
AUTHOR
21/10/16 21:48 delete

Hej, hej!
Nominowałam cię do Liebster Blog Award!
Pytania znajdziesz tutaj: http://ostatniamysl.blogspot.com/2016/10/lba-5-6-7.html
Pozdrawiam
Kot

Reply
avatar
MargoRoth
AUTHOR
21/10/16 22:27 delete

Lubię czytać takie tagi, bo można poznać blogera z trochę innej strony. :) Ja też wielbię całkowicie ,,Złodziejkę książek"! A co do domu w Hogwarcie, ja trafiłam do Hufflepuffu, natomiast mój patronus to kot Manx. Widzę, że ,,Promyczek" Cię zauroczył, więc chyba muszę go przeczytać. :)
Pozdrawiam cieplutko
Dominika z Books of Souls

Reply
avatar
Amanda
AUTHOR
22/10/16 23:44 delete

Mam tak samo jak Ty! Lubię bardzo dużo książek, ale wcale nie chciałabym ich kontynuacji, bo często lubię je właśnie za umiejętne zakończenie, a przedłużanie, zwłaszcza na siłę danej historii, tylko popsułoby mi te miłe wspomnienia o danym tytule. ;)

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
24/10/16 16:19 delete

Tak, "Pamiętniki wampirów" to bardzo zła książka. Aż dziwne, że z tak złej treści potrafili stworzyć coś dobrego...
Może świat "Igrzysk śmierci" kusi emocjonującymi wydarzeniami, ale to chyba nie dla mnie. Lubię mocno narzekać na władzę, tam pewnie bym leciała z epitetami dość mocno. xD

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
24/10/16 16:22 delete

Polecam "Promyczka"! Oj tak, August z GNW jest również męskim bohaterem, który dość mocno zapada w pamięć. Co do Willa - znam go tylko z filmu, bo książki jeszcze nie czytałam, także wiadomo - miłość do Sama Claflina. <3
Tak, Gus z Promyczka to taka moja nowa miłość. Aż nie mogę się doczekać, kiedy natrafię na książkę "Gus" - będą zachwyty!

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
24/10/16 16:23 delete

Dziękuję za nominację! Jak tylko uda mi się pozbierać wszystkie nominacje do kupy, odpowiem! :)

Pozdrawiam!

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
24/10/16 16:24 delete

Jasne! Ten cytat jest tak cudowny, że musiałam się nim podzielić!
Promyczek dominuje, ale nie bez powodu. Jest cudowny.
Może do Opola daleko, ale jeśli będziesz miała kiedykolwiek okazję uczestniczyć w naszym festiwalu, serdecznie zapraszam!

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz. :)

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
24/10/16 16:27 delete

Mój patronus to sowa. :) Na początku byłam trochę zawiedziona, ale kiedy moja koleżanka dostała łososia, jakoś się pogodziłam z moją sówką.

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
24/10/16 16:32 delete

Cieszę się, że znalazł się o podobnym myśleniu do mojego! Bardzo dużo kontynuacji mnie zawodzi, a niektóre trylogie równie dobrze mogłyby się skończyć na jednym tomie. Chociażby takie "Każdego dnia" - nie widzę sensu drugiej części z punktu widzenia Rhiannon i raczej jej nie przeczytam. I tak jak bardzo kocham "Złodziejkę książek" olbo "Drugą szansę", nie chciałabym jej kontynuacji.

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz! :)

Reply
avatar
Alphera
AUTHOR
30/10/16 08:36 delete

Kiedy zobaczyłam Book TMI Tag to pierwszym, o czym pomyślałam była saga The Mortal Instruments. A jednak nie! :D
Też mam często tak, że wolę zakończenie pierwszej części niż sięganie po następną, zupełnie niepotrzebnie stworzoną kontynuację. Trzeba wiedzieć, kiedy skończyć... Takie sytuacje zwykle zdarzają się, gdy czytelnicy zdołają przekonać twórcę do "jeszcze napisania paru słów o tym, czy o tamtym", LUB gdy autor połasi się na kasę.
Z tymi domami w Hogwarcie to jest jak ze wszystkim - ja zawsze marzyłam, by dostać się do Ravenclaw, ale rzadko mi się udaje w testach internetowych xD

Kurczę, wszystkie najstraszniejsze książki Kinga jeszcze przede mną... :P
Też zwykle piję herbatę przy czytaniu, ale jak trzeba to zjem coś nad książką, gdy mam absolutną pewność że nie pobrudzę.
Pozdrawiam!

Reply
avatar
30/10/16 14:37 delete

Gwiazd naszych wina i Złodziejka książek. To także moje ulubione ksiązki jednotomowe. I jeszcze Marsjanin jako najnowszy nabytek w tej kategorii <3

Pozdrawiam
To Read Or Not To Read

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
30/10/16 15:18 delete

Musi się zmienić, "Promyczek" jest cudowny!

Pozdrawiam!

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
30/10/16 15:19 delete

Dziękuję ślicznie! Cieszę się, że się ze sobą zgadzamy. :)

Pozdrawiam!

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
30/10/16 15:23 delete

Dokładnie, zwykle te naciągane, wmuszane kontynuacje wychodzą na światło dzienne, bo czytelnicy się o nie proszą bądź właśnie ze względu na pieniążki. I w pierwszym, i w drugim przypadku nie wychodzi to na dobre całej serii.
Ja od Kinga czytałam właściwie jedynie "Miasteczko Salem", także straszne książki również przede mną.

Pozdrawiam! :)

Reply
avatar
Book Prisoner
AUTHOR
30/10/16 15:24 delete

W takim razie piąteczka! "Marsjanina" jeszcze nie czytałam, choć film już obejrzałam dawno. Trzeba w końcu to zmienić!

Pozdrawiam!

Reply
avatar

Jeżeli spodobał Ci się mój wpis, proszę skomentuj.
Będzie mi niezmiernie miło! :)
Do komentowania nie musisz się logować. Ta opcja włączona jest również dla anonimowych użytkowników.